Haber

Avrupalı ​​bilim adamlarından Kayseri çıkarımı

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Doğası ve kadim tarihinden gelen unsurlarıyla adeta bir açık hava müzesi olan Kayseri, Avrupalı ​​bilim adamlarının da ilgisini çekiyor. Tarih kokan bir açık hava müzesi konumunda olan Kayseri’de turizmin her türlüsü hızla bulunurken, medeniyetler şehri Kayseri de turizm odaklı kalkınma çalışmalarıyla tüm dünyanın ilgisini çekmeye başladı. Büyükşehir Belediyesi.

Yarım asra yakın bir süredir Kapadokya araştırmalarıyla öne çıkan, yayınladıkları makale ve kitaplarla öne çıkan Kapadokya’nın dünyaca ünlü bilim insanları Prof. Dr. Catherine Jolivet Levy ve Prof. Obruk Mağarası Araştırma Grubu’ndan Dr.Osman Özsoy ve Ali Yamaç Kayseri’yi ziyaret etti.

BİLİM ADAMLARI KAYSERİ’Yİ KEŞFETTİ

Yerinde çeşitli çalışma ve incelemelerde bulunan bilim insanları, özellikle Koramaz Vadisi’nin UNESCO uygulama belgesinde yer alan kayaya oyulmuş dini yapıları ve yer altı şehirlerini inceledi. Grup, eksik ya da az bilinen yönlerini çağdaşları ile karşılaştırarak ve tarihleyerek netleştirmek için yapılan çalışmalardan yola çıkarak, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri ile UNESCO Süreksizler Listesi’ne giren Koramaz Vadisi’ni takviyelerle bünyesine katıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Yeşilhisar ilçesindeki Faziletli ve Soğanlı Vadileri. yeni keşfettiler.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A NİYET ZİYARETİ

Ayrıca Avrupalı ​​bilim insanları, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a nezaket ziyaretinde bulundular. Prof. Dr. Osman Özsoy, bilim adamlarının Kapadokya araştırmaları üzerine yayınlanmış makale ve kitaplarını incelerken, alandaki çalışmaları hakkında da bilgi verdi. prof. Özsoy, bir haftadır yerde çalıştıklarını ve Avrupalı ​​bilim adamlarının çok değerli eser ve eserleri incelediklerini, burayla ilgili bir yazı yazacaklarını anlattı.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri Valiliği ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle turizm odaklı değerli kalkınma çalışmaları yürüttüklerini belirterek, yerel yönetimler olarak turizm alanında üzerlerine düşenin fazlasını yapmaya çalıştıklarını ifade etti.

haber-turgutlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu