Haber

Azerbaycan Hükümeti, Nahçıvan sınırındaki metalurji tesisi inşaatının durdurulmasını talep etti.

Azerbaycan hükümeti Erivan yönetiminden Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin ve sonunda inşa edilen metalurji fabrikasının üretiminin durdurulmasını talep etti.

Azerbaycan Bakanlar Kurulu’ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev’in, Azerbaycan’ın sonlarına birkaç yüz metre mesafedeki Yeraskh kasabasında (Arazdeyen) inşa edilen metalurji tesisi hakkında Ermenistan Çevre Bakanı Hakob Simidian’a mektup yazdığı bildirildi.

Babayev mektubunda, söz konusu tesisin sınır ötesi etkisi olabileceği öngörüsüyle Sınır Ötesi Çevresel Etki Değerlendirme Anlaşması (Espoo Anlaşması) kapsamında işlem başlattıklarını bildirdi.

Espoo Sözleşmesinin 3.1. Sözleşmenin 3.7. maddesine göre mektupta Ermenistan’ın söz konusu faaliyetin çevresel etkileri konusunda Azerbaycan’ı bilgilendirmekle yükümlü olduğu belirtiliyor ancak bu şu ana kadar yapılmadı. Madde uyarınca, tesisin olumsuz etkilerinin tartışılması amacıyla Ermenistan’dan bilgi alışverişinde bulunulması istenmiştir.

Mektupta, Azerbaycan hükümeti adına, projenin sınır ötesi etkisine ilişkin hususlar tam olarak netleşinceye ve uygun şekilde değerlendirilinceye kadar tesisin inşaatının derhal durdurulması talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu