Yaşam

Bazılarına Kimlikle Bile Girebiliyoruz! Türkiye’den Vize İstemeyen Güncel Ülkeler

Sınırların her geçen gün kalkmasıyla Türkiye’den vize istemeyen ülkelerin sayısı da epey arttı. Hatta öyle ki bazı ülkelere kimlikle bile girilebiliyor. Peki, vizesiz girebileceğimiz ülkeler neler? Hangi ülkelere TC kimlik kartıyla girebiliriz? İşte 2022 vizesiz ülkeler…

Türkiye Avrupa Birliği’ne giremese de her geçen gün hudutların kalkmasıyla vizesi girebileceğimiz ülkeler gittikçe artıyor.

Öyle ki halihazırda sadece T.C. kimlik kartı kullanarak tam 7 ülkeye giriş yapabiliyoruz!

Biz de sizler için vizesiz sadece pasaportla ve kimlik kartıyla girebileceğiniz ülkeleri sıraladık!

Önce kimlik kartıyla girilen ülkelere bakalım:

Eğer pasaportunuz yoksa bu 7 ülkeyi gidip görebilirsiniz!

1. Gürcistan

Turist olarak gitmek istediğinizde tam 1 yıl boyunca Gürcistan’a kimlikle ve vizesiz giriş yapabilirsiniz. Tabii sadece yeni fotoğraflı ve çipli kimlik kartı sahipleri pasaport olmadan ülkeye giriş yapabiliyor. Gürcistan’a uçağın yanı sıra kara komşumuz olduğu için araçla da geçiş sağlayabilirsiniz.

2. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru vatan KKTC, Türkiye’ye 30 güne kadar vizesiz giriş imkanı sağlıyor. Üstelik pasaport zorunluluğu da yok.

3. Ukrayna

Mayıs 2017 itibariyle Türk vatandaşları Ukrayna’ya sırf yeni kimlik kartı göstererek giriş sağlayabiliyor.

4. Sırbistan

Vizesiz girilen ülkeler ortasına yeni giren Sırbistan’a Eylül 2022’den beri vize kuralı olmadan giriş yapıldığı üzere kimlikle de giriliyor.

5. Bosna Hersek

www.buseterim.com.tr

Sırbistan ile birebir anda Türkiye’nin vize ve pasaport zorunluluğunu kaldıran Bosna Hersek’e kimlik kartıyla giriş yapabilirsiniz.

6. Azerbaycan

Kardeş ülke Azerbaycan’a 3 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan bildiriyle vizesiz ve çipli kimlik kartıyla giriş yapılabiliyor. Tabii bu süre her iki ülke için de 90 gün!

7. Moldova

Türk vatandaşlarının yeni çipli kimlik kartıyla ve vize almadan gidebilecekleri son ülke Moldova! Eğer 90 günden az sürecek bir seyahat planınız varsa sadece kimlikle Moldova’ya gidebilirsiniz.

Şimdi sırada vizesiz ama pasaportla girilebilen ülkeler var:

1. Antigua ve Barbuda

Kuzey Amerika’da yer alan bu enfes tatil bölgesine girişler 90 güne kadar vizesiz. Yanınızda sadece pasaportunuzun olması yeterli!

2. Arjantin

Güney Amerika’nın en tanınan ve hareketli kentlerinden Arjantin’e pasaport zorunluluğu devam etse de Türk vatandaşları bu güzel ülkeye 90 güne kadar vizesiz giriş-çıkış sağlayabiliyor.

3. Arnavutluk

Balkanlar’ın hem ucuz hem de tarihi açıdan muazzam ülkesi Arnavutluk, 90 güne kadar vizesiz seyahate açık! İtalya’nın tam karşı kıyısında yer alan bu yerin pizzasının ne kadar lezzetli olduğunu söylememize gerek yok!

4. Barbados

Kuzey Amerika’nın turkuaz rengi suyu ve altın rengi kumlarıyla ünlü adası Barbardos, ziyaretçilerine süper bir Karayip tatili vaat ediyor. Şayet Karayipler’e gitmek gibi bir planınız varsa Barbados kapılarını 6 aya kadar vize gerektirmeden açıyor.

5. Belarus

Rusya ve Ukrayna’nın komşusu olan Belarus, ziyaretçilerine 30 güne kadar vizesiz seyahat imkanı tanıyor. Natürel 1 yıl içinde Belarus’ta kalış süreniz 90 günü geçmemek şartıyla!

6. Belize

Karayipler’in bir öteki adası olan Belize, 90 güne kadar vize sıkıntısı olmadan kusursuz bir tatil sunuyor. Seyahati uzun tutmaksa hiç sorun değil! Bu cennet üzere yerde 3 ay vizesiz kalabilirsiniz.

7. Bolivya

Güney Amerika’da yer alan Bolivya, Türkiye vatandaşlarından tam 90 gün boyunca vize istemiyor ve pasaportla giriş izni veriyor. Özellikle festivalleriyle ünlü olan bu ülkeye gitmemek büyük hata olur!

8. Botsvana

Afrika’nın balta girmemiş ormanlarına süper bir gezinti yapmak istiyorsanız, Botsvana size 365 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek formda vizesiz seyahat imkanı tanıyor.

9. Brezilya

Gece hayatı, şenlikler ve çok daha fazlası için birinci adres olan Brezilya’ya vizesiz giriş yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik tam 90 gün boyunca! Festival zamanından önce biletlerinizi ayırtsanız iyi olur!

10. Brunei

Asya’nın kendine has tarihi yapılarıyla ünlü ülkesi Brunei, Türk ziyaretçilere 30 gün boyunca vizesiz bir biçimde kapılarını aralıyor.

11. Cook Adaları

Okyanusya’da yer alan Cook Adaları, şöyle okyanus kenarında bir tatil yapayım diyenlerin kesinlikle göz ardı etmemesi gereken bir seçenek! Cook Adaları’na gelen Türk ziyaretçiler birinci girişte 31 gün vizesiz kalma hakkı kazanırken, bu süreyi adada makul dönemler halinde uzatarak toplamda 6 aya kadar vizesi kalabilirler.

12. Dominika

Karayipler’de bir ada ülkesi olan Dominika, ucuz ve güzel bir tatil için harika bir konumda! Dominika, 21 günlük vizesiz kalma imkanı tanıyor.

13. Ekvador

Güney Amerika’da yer alan Ekvador, bilhassa tarihi meskenleri ve renkli dokusuyla öne çıkıyor. Şayet Ekvador’a tatile gitmek isterseniz, tam 90 güne kadar vizeye ihtiyacınız yok.

14. El Salvador

Orta Amerika’da yer alan El Salvador’da özellikle doğa ile iç içe ve yeni keşiflere açık bir tatil istiyorsanız mutlu olursunuz. Burası Türk vatandaşlarından 90 güne kadar vize istemiyor.

15. Esvatini (Svaziland)

Afrika’da yer alan ve ismini Esvatini olarak değiştiren bu ülke, kabile yaşantısına yakından şahit olmak isteyenler için tam 30 gün vizesiz seyahat müsaadesi veriyor.

16. Fas

Bambaşka bir dokuya sahip olan Fas, katiyen gidip görülmesi gereken bir yer. Şayet Fas seyahati planlıyorsanız, planınızı biraz uzun tutun zira burada 90 gün vizesiz kalabilirsiniz.

17. Fiji

Okyanusya’da yer alan ve muhteşem havasıyla gelenlerin asla dönmek istemeyeceği Fiji, 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkı tanıyor.

18. Filipinler

Asya’da yer alan Filipinler, egzotik bir tatil için birinci seçenekleriniz ortasına kesinlikle yazılmalı! Filipinler’de kalmak istiyorsanız, 30 gün vizesiz seyahat hakkınız olduğunu belirtelim!

19. Filistin

Asya’da yer alan Filistin, bilhassa Kudüs’ü ziyaret etmek isteyenler tarafından yoğun talep görüyor. Eğer direkt Gazze’ye gidecekseniz 30 gün vizesiz seyahat hakkı tanınırken, İsrail üzerinden geçiş yapılacaksa, İsrail vizesi alınmalı.

20. Guatemala

Orta Amerika’nın enfes yerlerinden biri olan Guetamala’nın 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkı tanıdığını biliyor musunuz? Üstelik yeniden Türkiye’den vize istemeyen Belize, Honduras ve güneyde ise El Salvador’la komşudur. Yani geniş çaplı bir tatil yapabilirsiniz.

21. Güney Kore

Güney Kore hiç elbet Kore dizilerinin ve müzik kümelerinin küresel çapta tanınmaya başlamasıyla değişik bir boyuta atladı. Burayı gidip görmek için pek çok insan can atarken, Güney Kore, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar vize talep etmiyor.

22. Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarından 30 gün boyunca vize talep etmiyor. 30 günlük hoş bir Afrika tatili kulağa hiç de üzücü gelmiyor.

23. Honduras

Orta Amerika’da yer alan Honduras, vizesiz bir şekilde 90 güne kadar seyahat izni tanıyor. Yöresel bayramları ve rengarenk sokaklarıyla Honduras kesinlikle keşfedilmeye değer bir ülke!

24. Hong Kong

Asya’da yer alan bir özel idari bölge olan Hong Kong, çok gelişmiş bir merkez ve gece hayatının en renkli noktalarından biri! Hong Kong’a gitmek isterseniz, pasaportunuzun 6 ay geçerliliği olması şart! Eğer bu şartı yerine getirirseniz, Hong Kong 90 güne kadar vize talep etmiyor.

25. İran

Türkiye’ye yakın bir pozisyonda olan İran’a yalnızca pasaportla gidip 90 güne kadar vizesiz seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

26. Jamaika

Karayipler’de bir ada ülkesi olan Jamaika, gece hayatı ve süper hoşluktaki kıyılarıyla tatil yapmak isteyenlerin birinci duraklarından biri olabilir. Türk vatandaşları Jamaika’da90 gün vizesiz kalabilir.

27. Japonya

Kendine has mekan anlayışıyla tamamen animelerden fırlamış gibi görünen Japonya, Türk vatandaşlarından tam 90 gün vize istemiyor. Açıkçası bu mükemmel ülkeye gitmemek ayıp olur.

28. Karadağ

Balkanlar’ın bir öteki hoş lokasyonu Karadağ, tarihi dokunun asla bozulmadığı yegane yerlerin başında geliyor. Karadağ’da 90 gün boyunca vizesiz kalabilirsiniz.

29. Katar

Zenginliği ve lüks yaşamıyla bilinen Katar’da ultra lüks bir hayat nasıl gidip görmek isterseniz, Türk vatandaşlarından tam 90 gün vize istemiyorlar.

30. Kazakistan

Asya’nın önemli ülkelerinden Kazakistan’da renkli gece hayatına katılabilir ya da Kazakistan’ın yöresel bayramlarına şahit olabilirsiniz. Burada Türklere tam 30 gün vize yok!

31. Kırgızistan

Orta Asya’da yer alan Kırgızistan, Türk vatandaşlarına 90 gün vizesiz seyahat hakkı tanıyor. E bize de gidip görmek düşer!

32. Kolombiya

Güney Amerika’nın her ne kadar tehlikeli olsa da kendine has renkleri ve atmosferiyle muhakkak görülmesi gereken ülkeleri arasında yer alan Kolombiya’da listemizde! Kolombiya’ya gitmek isterseniz 90 gün vizeden muafsınız!

33. Kosova

Balkanlarda yer alan Kosova, özellikle tarihi köprüleri ve mimari yapılarıyla tarihi bir gezi için seçilecek ilk adres! Kosova’ya gitmek isterseniz 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizesiz seyahat edebilirsiniz.

34. Kosta Rika

Orta Amerika’da yer alan Kosta Rika, yine vizesiz girebildiğimiz Panama ve Nikaragua ile komşu! Kosta Rika’da vizesiz 90 gün kalabilirsiniz.

35. Lübnan

Orta Doğu’da bir ülke olan Lübnan’ın Beyrut kenti direkt Akdeniz’e kıyısı olan bir bölgede konumlandığı için plajlarıyla çok ünlü! Lübnan’da 90 gün vizesiz kalabilirsiniz.

36. Makao

Çin Halk Cumhuriyeti Makao Özel İdari Bölgesi, bilhassa kumarhaneleri ve ışıltılı gece hayatıyla ünlü! Şayet buraya gelmek isterseniz pasaportunuz en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Bu kaidesi sağlarsanız, 30 gün boyunca vizesiz seyahat hakkınız olur.

37. Makedonya

Balkanlar’da bir ülke olan Makedonya, 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz kalma imkanı sağlıyor. Buraya gelip Balkanlar’daki öbür vize istemeyen ülkelere seyahat edilebilir.

38. Malezya

Güneydoğu Asya’da yer alan Malezya, Türk vatandaşlarına vize istemeksiniz 90 gün boyunca kapılarını açıyor. Bu fırsat katiyen değerlendirilmeli!

39. Mauritius

Doğu Afrika’da bir ülke olan Mauritius, bir ada ülkesi! Muhteşem plajları ve turkuaz rengi deniziyle burası tatilin başkenti! Mauritius ada ülkesinde 30 gün vizesiz kalabilirsiniz.

40. Mısır

Mısır’a vize almadan gidilebilir, ancak birtakım kurallar mevcut. Sadece Sharm El Sheikh ve Dahab kentleri için vize muafiyeti var. Girişte otel rezervasyonu, dönüş bileti ve kredi kartı ibrazı edildiği takdirde bu iki kentte 30 gün vizesiz kalınabiliyor.

41. Moğolistan

Doğu Asya’da kendilerine has yaşam tarzlarıyla pek çok ülkenin merakla izlediği Moğolistan, Türk vatandaşlarına 30 gün vizesiz kalma izni veriyor.

42. Nikaragua

Orta Amerika’da yer alan Nikaragua, Honduras ve El Salvador üzere vize istemeyen ülkelerin yanında yer alıyor. Okyanus’a nazır Nikaragua’da 90 gün vizesiz kalınabilir.

43. Niue

Muhteşem bir tatil lokasyonu olan Okyanusya’da konumlanan Niue, Türkiye vatandaşlarından 30 gün boyunca vize almıyor.

44. Özbekistan

Kırgızistan ve Azerbaycan’a yakınlığıyla bilinen Özbekistan, Türkiye’ye tam 30 gün boyunca vizesiz seyahat hakkı tanıyor.

45. Panama

Orta Amerika’da okyanusun tam ortasında yer alan Panama, tatil lokasyonlarının en popülerleri arasında! Panama, Türkiye’ye tamı tamına 180 gün vizesiz seyahat imkanı sunuyor.

46. Paraguay

Güney Amerika’da yer alan Paraguay, 180 günde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz kalmak imkanı sunuyor.

47. Peru

Güney Amerika’da doğasıyla muhteşem bir aura sunan Peru, 180 günde 90 günü aşmamak kaydıyla vize sunuyor.

48. Saint Kitts (Saint Christoper) ve Nevis Adaları

Karayipler’deki ada ülkesi Saint Kitts ve Nevis Adaları, 180 günde 90 günü aşmamak kaydıyla vize hakkı tanıyor.

49. Saint Lucia

Karayipler’de yer alan bir başka ada ülkesi olan Saint Lucia, Türkiye vatandaşlarına 6 hafta vizesiz seyahat sunuyor.

50. Saint Vincent ve Grenadinler

Karayipler’de küçük bir ada ülkesi olmasına karşın kelam konusu tatil olduğunda birinci başta yer alan Saint Vincent ve Grenadinler’de 30 gün vize imkanı sunuyor.

51. Samoa

Okyanusya’da süper bir atmosfere sahip olan Samoa, Türkiye’ye vizesiz 90 gün seyahat hakkı tanıyor. Kesinlikle gidip değerlendirilmesi gerek!

52. Sao Tome ve Principe

Afrika’daki Sao Tome ve Principe, Türkiye’ye sadece 15 gün vizesiz seyahat sunuyor. Yine de 2 haftalık muhteşem bir tatil için burası tercih edilebilir.

53. Seyşeller

Afrika’daki Seyşeller, vizesiz 90 güne kadar seyahat imkanı tanıyor. Deniz, kum ve güneş denildiğinde birinci akla gelen yerler ortasında olan Seyşeller, katiyen listeye eklenmeli!

54. Singapur

Asya’da bir ülke olan Singapur, hem gelişmişliği hem de tatil bölgesi oluşuyla ön planda! Singapur, tam 90 gün vizesiz seyahat sunuyor.

55. Solomon Adaları

Okyanusya’daki cennet olan Solomon Adaları, vizesiz tam 90 gün seyahat müsaadesi veriyor. Palmiyeler altında hoş bir tatil için 90 gün son derece yeterli!

56. Suriye

Orta Doğu’da bir ülke olan Suriye, genel olarak tarihi zenginlikleriyle ve mimarisiyle öne çıkıyor. Suriye’ye 6 ayda 1 olmak kaidesiyle 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

57. Şili

Güney Amerika’nın Büyük Okyanus’a nazır ülkesi Şili, tam 90 gün boyunca vizesiz seyahat imkanı sunuyor. Şili ve Arjantin’in yakın olduğundan bahsetmemize gerek yok herhalde!

58. Tayland

Tayland vizesiz gidilebilecek en iyi ülkelerden! Tatil denildiği zaman eğlence anlayışıyla öne çıkan Tayland, tam 30 gün boyunca vizesiz!

59. Trinidad ve Tobago

Karayipler’deki Trinidad ve Tobago, iki farklı adadan oluşan bir ülke! Karayipler’in muhteşem doğasının hüküm sürdüğü bu ülke, tam 30 gün vizesiz seyahate açık!

60. Tunus

Afrika’da tanınan bir lokasyon olan Tunus’a gitmek istiyorsanız, 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

61. Tuvalu

Okyanusya’nın mükemmel tabiatındaki Tuvalu, Türk vatandaşlarından 30 gün boyunca vize talep etmiyor. Bu fırsat muhakkak değerlendirilmeli!

62. Turks & Caicos

Britanya Denizaşırı Toprakları yani Karayip’lerde yer alan Turks & Caicos, bir ada ülkesi. Burası tatil için muazzam bir seçenek olurken, 90 gün boyunca vizesiz seyahate açık!

63. Uruguay

Güney Amerika’daki konumlanan Uruguay, her açıdan mükemmel bir tatil lokasyonu! Uruguay, 90 gün boyunca vizesiz seyahat imkanı tanıyor.

64. Ürdün

Orta Doğu’da çölün içinde adeta bir vaha olan Ürdün, inanılamayacak güzellikteki tarih öncesi güzellikleriyle öne çıkıyor. Eğer Ürdün ziyareti gerçekleştirmek istiyorsanız, 90 gün vizesiz seyahat edebilirsiniz.

65. Venezuela

Güney Amerika’daki Venezuela, 90 gün boyunca vizesiz seyahat hakkı tanıyor. Şayet Güney Amerika seyahati düşünüyorsanız, Venezuela katiyetle listede yer almalı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
jojobetjojobetgrandpashabet
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
istanbul escort