Haber

Brezilya hükümeti okullarda şiddetle mücadele için ulusal politika oluşturacak

Brezilya’da Luiz Inácio Lula da Silva hükümeti, 5 Nisan’da kreşe düzenlenen baskında 4 çocuğun öldürülmesinin ardından şiddete karşı ulusal bir politika oluşturulacağını duyurdu.

Eğitim Bakanı Camilo Santana gazetecilere verdiği demeçte, “okullarda şiddetle mücadele için ulusal bir politika” hazırlanması gerektiğini ve 90 gün içinde bakanlıklar arası çalışma kümesinin bunu organize edeceğini söyledi.

Şiddetle mücadelede “orta ve uzun vadeli” hareketlerin ele alınacağı haftalık toplantı takvimi belirleneceğini kaydeden Santana, her türlü suç eyleminin tespit edilmesi için sosyal ağların daha fazla izleneceği duyurusunu yaptı.

Sağlık Bakanı Nisia Trindade de iletişim araçlarının gelişmesiyle birlikte bu tür şiddet olaylarının arttığını belirterek, “Okullarda barış kültürünün oluşması için ortak mücadele şarttır.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Bakanı Marcio Macedo, bu tür saldırıların faillerinin kahraman gibi gösterilmesini önlemek için medyaya büyük görev düştüğünü belirtti.

Resmi raporlara göre Brezilya’da son 20 yılda okullara yönelik saldırılarda 40 öğrenci ve öğretmen hayatını kaybetti.

Brezilya’nın güneyindeki Blumenau kentinde bir anaokuluna düzenlenen silahlı saldırıda 4 çocuk öldü, 3 çocuk yaralandı.

Son iki baskında 5 kişi öldü

Ülkede, 27 Mart’ta Sao Paulo eyaletinde bir öğrencinin okulda bıçaklı saldırısında bir öğretmen öldü, 4 kişi yaralandı.

25 Kasım 2022’de Espirito Santo eyaletine bağlı Aracruz’da 16 yaşındaki bir öğrencinin iki okula saldırması sonucu 4 kişi hayatını kaybetti.

aginhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu