Haber

İmamoğlu, yangın bölgesinde incelemelerde bulundu

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Başakşehir İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde 11 Haziran’da çıkan yangında küle dönen ve çöken 6 katlı fabrika çevresinde incelemelerde bulundu.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı ve İBB İtfaiye Başkanı Remzi Albayrak, mahsur kalan 8 personelin itfaiye ekiplerince kurtarılması, yangının çıkış nedeni ve yanan binanın imalat süreçleri hakkında İmamoğlu’na bilgi verdi. Kısa sürede yanan ve ardından yıkılmaya başlayan yapının 3 farklı zaman diliminde yapılıp eklemlendiğini belirten Albayrak, bu nedenle iç mekanda çıkan yangına müdahale etmekte zorlandıklarını söyledi.

Başkan İmamoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Can kaybı olmaması hepimizi sevindirdi. İnsanların bundan önce tahliye edilmesine sevindim. Yangının çok yakınında bulunan tesislere sıçramadan kontrol altına alınması ve herhangi bir şekilde söndürülmesi değerlidir. Daire Başkanımızdan askerlerine kadar tüm itfaiye ekibimize emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

Binanın her katının 5 bin 500 metrekare olduğu bilgisini paylaşan Albayrak, binanın kısmen yıkılma sürecini de şöyle aktardı: “Normalde böyle bir bina 2-3 gün sonra çıkan yangınlardan sonra kendini bırakırken, bu bina kendi kendini terk etmeye başlıyor. ilk gün dolmadan yavaş yavaş.” Binada 10 farklı iş kolunda faaliyet gösteren işletmelerin bulunduğunu kaydeden Albayrak, bu işletmelerin bazılarında yanıcı, patlayıcı ve parlayıcı maddeler bulunduğunu belirlediklerini vurguladı. 2011 yılında böyle bir yangının çıktığını ve söndürme işlemlerinin 6 gün sürdüğünü belirten Albayrak, “Dolayısıyla böyle bir yangını 60 saat içerisinde söndürebilmek ve kontrol altına alabilmek bizim başarımızdır.”

adalar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu