Ekonomi

Şimdi Çin’de Country Garden krizi

Çinli emlak geliştirme şirketi Country Garden’ın borç sorunları, yerel tahvil ticaretinin durdurulmasıyla derinleşirken, şirketin hisseleri yüzde 16 düşerek tarihi bir düşük seviyeye indi.

Çin’in en büyük özel gayrimenkul geliştirme şirketinin borç sorunlarının konut alıcıları ve finans kurumları üzerinde baskı oluşturabileceği endişesiyle piyasalar tedirgin olurken, departmanda ve ekonomide toparlanma olacağına dair varsayımlar önemli ölçüde zayıfladı.

Çin ekonomisinin temellerinden biri olan gayrimenkul bölümü, 2021’den bu yana satışların düşmesi, likidite sıkışıklığı ve bir dizi gayrimenkul geliştirme şirketinin temerrüde düşmesi nedeniyle zaten zor bir dönemden geçiyordu.

Daha fazla emlak şirketinin finansal destek olmadan iflasın eşiğine gelebileceğine dair endişeler arasında, yetkililerin ekonomiye olan güveni yeniden inşa etmesi yönündeki baskı artıyor.

Şirketin hisseleri %16,3 düşerek 0,82 HK$’a geriledi ve Hang Seng Emlak Endeksi’nin %3,9 düşmesine öncülük etti.

Çinli haber kuruluşu Yicai’de yer alan habere göre bir finans kaynağı, 2022 yılı sonunda toplam borcu yaklaşık 194 milyar dolar olan ülkenin en büyük gayrimenkul geliştirme şirketi Country Garden’ın yakında yeniden yapılanma sürecine başlamasının beklendiğini bildirdi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu