Teknoloji

İngiltere’den 1 milyar sterlinlik çip yatırımı

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamaya göre ülke, Ulusal Yarı İletken Stratejisi ile çip arzını ikiye katlamayı planlarken, bu alandaki tasarım ve araştırma çalışmalarını da artırmayı planlıyor.

hükümetin “küresel bir bilim ve teknoloji süper gücü”Küresel oyuncu olma hedefini gerçekleştirme yolunda kritik bir adım olarak görülen plan kapsamında, çip altyapısına erişimi kolaylaştırmak, daha fazla Ar-Ge faaliyeti yürütmek üzere önümüzdeki 10 yılda 1 milyar £ yatırım yapılması planlanıyor. ve uluslararası işbirliğini kolaylaştırmak.

Bu yatırımın 200 milyon sterlininin 2023-2025 döneminde hayata geçirilmesi bekleniyor.

İngiliz hükümetinin çip stratejisi, Başbakan Rishi Sunak G7 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Japonya’dayken açıklandı.

İNGİLTERE VE JAPONYA’DAN İŞBİRLİĞİ TAAHHÜDÜ

Zirve öncesinde İngiltere ve Japonya, yarı iletken bölümünde Ar-Ge çalışmalarını ve arzını artırmak için işbirliği yapma taahhüdünde bulundu.

Sunak, stratejiyle ilgili değerlendirmesinde, yarı iletkenlerin her gün kullanılan cihazların temelini oluşturduğunu ve yarının teknolojilerini geliştirmek için çok değerli olduğunu belirterek, “Yeni stratejimiz, çabalarımızı araştırma ve tasarım gibi alanlarda güçlü yönlerimize odaklıyor, böylece küresel sahnede rekabet gücümüzü artırabiliyoruz. Yarı iletken endüstrimizin yeteneklerini ve dayanıklılığını artırarak ekonomimizi büyüteceğiz, yeni işler yaratacağız ve yeni teknolojik atılımların ön saflarında yer alacağız.”terimleri kullandı.

Dünyada her yıl bir trilyonun üzerinde yarı iletken üretilirken, küresel yarı iletken pazar büyüklüğünün 2030 yılına kadar 1 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Yarı iletkenler, yapay zeka, kuantum ve 6G gibi geleceğin teknolojilerinin de temellerini atıyor.

kinik-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu