Yaşam

Kara delikler hakkında yeni keşif

Bir çalışma, istatistiksel olarak değerli bir sayı bulmuştur. siyah delik Jette röntgenyayılmalarının sadece birkaç yıl içinde değiştiğini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, karadeliklerden yayılan bu parçacıkların X-ışınları yayabilecek kadar yüksek güç seviyelerine nasıl ulaştığı şu anda bilinmese de, daha önce X-ışınlarının milyonlarca yıldır değişmediğinin düşünüldüğünü söylediler.

Gözlemevinin arşiv verilerini analiz eden bilim insanları, 53 kara delik jetindeki Chandra155 farklı lokasyonu inceledi.

https://twitter.com/newscientist/status/1663857098692739073

‘Bir mucize gibi’

Eileen Meyer, Maryland Üniversitesi’nden astronom ve çalışmanın baş yazarı. “Bu tür kısa zaman ölçeklerinde nispeten sık değişkenliğin keşfi, bu jetler bağlamında ‘devrim niteliğinde’. Bu sonucu verilerde görmek neredeyse bir mucizeydi çünkü gözlemler bunu tespit etmek için tasarlanmamıştı.”söz konusu.

Tech Explorist’in raporuna göre araştırmacılar, jetlerin nasıl X-ışınları ürettiğine dair en kolay hipotezin, parçacıkların galaksinin merkezinde akımlar yayması olduğunu buldu. kara delik ‘motorunda’Hızlandığını kaydetti ve X-ışını emisyonlarının zamanla değişmediğini varsaydı.

Öte yandan son araştırmalar, jetlerin uzunluğu boyunca X-ışını emisyonlarında hızlı dalgalanmalar keşfetti. Bu, parçacık ivmesinin, jetin kara delikte ilk başladığı yerden uzakta, jet boyunca değiştiğini gösterir.

Araştırmada, Dünya’ya yakın kara delik jetlerinde, uzak jetlere göre daha fazla varyasyon olduğu belirlendi.

Teleskoplara ulaşan verilerde, uzak kara delik jetlerinin görüntüleriEvrenin daha eski dönemlerini yansıttığı düşünüldüğünde, o dönemde evrenin daha küçük ve daha yüksek ortam radyasyonunun, jetlerdeki X-ışını emisyonunu daha kararlı hale getirdiği belirtildi.

Ekibin analizi, çalışmada incelenen jetlerin yüzde 30 ila 100’ünün X-ışını emisyonunun kısa zaman ölçeklerinde değiştiğini ortaya çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu