Haber

Pirus Zaferi ne anlama gelmektedir? Pirus Zaferi hikayesi, örnekler…

Yıkıcı kayıplar için bir zafer olan Pyrrhic Victory, kazanılan zaferin verilen kayıplardan sonra herhangi bir mana anlamına gelmemesi gerçeğinden gelir. Peki, Pirus Zaferi’nin hikayesi nedir?

PİRÜS ZAFERİ NEDİR? PİRÜS ZAFERİNİN HİKAYESİ

Pyrrhus, MÖ 318/319 – MÖ 272 antik çağlarında yaşamış olan Espir’in hükümdarıdır. MÖ 280-279’da Yunan kolonisi Tarentum, Kral Pyrrhus, Roma’ya saldırmaya karar verdi. Bu saldırının sonuçlarını hiç düşünmeyen Pyrrhus, değeri ne olursa olsun savaşı kazanmak için her şeyini feda eder. Sonunda savaşı kazanan Pyrrhus, 50 filin de içinde bulunduğu savaş ordusunun tamamını kaybeder. Pyrrhus savaşı kazanmasına rağmen neredeyse hiçbir şeyi kalmamıştı.

Pyrrhus bu yüzden büyük savaştan sonra tarihe geçecek o sözleri söyler: “Bir zafer daha kazanırsam, tamamen işim biter.” Bu kelime nedeniyle, nihai getirisi zafer için ödenen bedeli karşılamayan zaferler, siyasi ve tarihi literatürde Pirus Zaferi olarak anılmaya başlandı. Savaş alanında zafer gibi görünen, ancak daha geniş bir perspektiften bakıldığında yıkım olan mücadeleler için Pyrrhic zafer adı buradan gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu